Parteide meediapositsioonid valitsuste vahel

Konkurentsitult meediarikkaim partei on Isamaa

EKRE seilab vastutuulelaevana

Meediapilt erineb tugevalt lugejate/vaatajate eelistustest

Lagunenud valitsuse otsus (minister Tõnis Lukase vastupanu eirates) mh teatrite sulgu kaks nädalat pikendada on õige. Publik on nii hõivatud valitsuse tegemisega, et sellal pole kutselisel teatril enam mõtet. Vaadakem aga praegu lava täitva parteide trupi meediapositsioone.

RE: probleem on Isamaatus

Reformierakonna jaoks muutub üldine meediapilt järsult halvemaks. Seni meedias juhtiva opositsioonijõuna hellitatud RE kandepind on edaspidi õbluke, kuna EKRE opositsiooni saatmine ei kompenseeri suurema osa meedia jaoks uue võimu Isamaatust. RE-l ei teki küll otsesest probleemi oma sõnumite levitamisega, aga isamaalastega koos võimuperioodidel on RE harjunud ka meediapoolse aktiivse kaitsega, mida nüüd ei tule.

Teatud uusi võimalusi pakub siiski ERR. Muidugi pole enam peadirektor Margus Allikmaa ajad, aga ka Erik Roosega saab RE töötada – on ju valitsus see, kes teeb eelarve, ehitab või ei ehita ERRi hoonekompleksi jpm. Üht-teist saab ära teha ka kaadritega – lõppeks oli ju partei kommunikatsioonijuhi Kajar Kase eelmine töökoht ETV-s.

Postimehe kontsern on pärast üleminekut Mart Kadastikult Margus Linnamäele RE jaoks strateegiliselt suletud. Arvamused ilmuvad ikka, aga võimenduseta. Uudisvoogu satutakse üliharva sellega, mil seda RE-le vaja on. Küll aga just kõigega, mis parteielult rõõmu riisub.

Ekspressgrupiga on veel raskem. RE-d on seal neutraalselt koheldud vaid koalitsioonide aegadel Isamaa eellastega. Teisel juhul ehk koalitsioonides KE-ga pole RE-l Luige kontsernis mingit armu olnud ja pole oodata ka seekord.

Rootslastele kuuluv Äripäeva grupp võib RE jaoks olla parim meedia. Oli see ju ainus päevaleht, kes soovitas viimastel Riigikogu valimistel otsesõnu anda hääl RE-le. Mis kindlasti ei tähenda tingimusteta heakskiitu igale RE otsusele, aga kindlasti pole Äripäev see leht, kes süsteemselt RE valitsuse vastu töötaks. Nii vooruseks kui probleemiks jääb, et tegu on siiski vaid majanduslehega.

Ameerika investeerimisfondile kuuluva TV3-ga tõenäoliselt annaks töötada. Aga niisama pole RE-le (ega kellegile muule) seal midagi tagatud. Kanal2 omanikfirma juhatuses on nüüd Risto Rosimannus (Raini vend). Teleproduktsioonifirmade ja kanalite koostöös tuuaksegi poliitikasse uued näod ja grimeeritakse vanad.

Kohalike valimiste meediavaates on RE seis keeruline. Olulisemad maakonnalehed on seotud Postimehe grupiga. Omavalitsuslehtedesse suhtumine on RE-s muutunud muude meediapositsioonide hajumisega küll positiivsemaks, aga liiga vähe ja liiga hilja.

KE: on olnud halvemaid aegu

Keskerakonna positsioon suures meedias koalitsiooni korral RE-ga oluliselt ei muutu. Kui Edgar Savisaare ajal võideldi ja suures osas kaotati võimalus üldse suures meedias oma sõnumeid levitada, siis selle nishi on nüüd hõivanud EKRE. Senises koalitsioonis paistis KE meedias EKRE kõrval vägagi hele. RE kõrval maalitakse KE-st suure tõenäosusega mustem lammas.

Muidugi kaotab KE koos peaministrikohaga tugevalt otseselt ametikohast tulenevat nähtavust – see pole ainult ametlikud pressikonverentsid ja kopterireisid, vaid ka koduõuel ja kamina ees käivad sõbralikud kaamerad jm nö pehme kajastus. Keskerakonna ladvik mäletab aga veel hästi ka pea täielikku meediablokaadi ja neile mõjub praegusest ka pisut kehvem seis endiselt suvise pilvekesena.

Pärast Tallinna TV sulgemist ja Kesknädala kärpimist on KE jaoks eriti olulised omavalitsuslehed, eriti Tallinnas, eriti Stolitsa ja Pealinn. Kui RE-ga jagatakse võim Toompeal, siis oleks loogiline teha seda peagi ka all-linnas (hääletas ju isegi EKRE korduvalt linnavolikogus KE eelnõude poolt). Kui läheb linnas ametlikuks võimu poolitamiseks, tuleb ära jagada ka lehed. Kusjuures võimupartnerina võiks Reformierakonnale ka linnatelevisioon mingis uues vormis hakata näima jälle hea mõttena.

I: liider igas meedialiigis

Isamaa on Eesti kõige meediarikkam erakond. Margus Linnamäe on partei liige, sponsor ja Postimees Grupi ainuomanik. Mart Laari aegade algusest on Ekspress Grupi enamusosanik Hans H. Luik toetanud Isamaad, kõiki temast pooldunuid ja sinna tehtud pookeid. Peale erameedia on Isamaal ERRis kõige selgem toimetuslik toetus (Anvar Samost ja Urmet Kook, kui ainult olulisemaid nimetada). Tugev meediaseis seletab ka suurel määral seika, miks on tegemist Eestis möödunud 30 aasta jooksul eri nimede all kõige kauem (üle 22 aasta) võimul olnud erakonnaga.

Kohalike valimiste kontekstis on lisaks Postimehega seotud maakonnalehtede Isamaaga seotud ka need vähesed kontsernivälised piirkonnalehed – kadunud Andres Ammase aegadest Lääne Elu ning riigikogulasele Aivar Kokale kuuluv Vooremaa. Ja Isamaa pole selle kõige juures kunagi ära põlanud ka vallalehti, mis on nende juhitavates omavalitsustes enamasti igati hea tervise juures.

Alternatiivmeediast on KesKus´i uks peamiselt valla E200-le ja I-le. Twitteri avangard, kes üha enam mudib ka muu meedia relsse, jaotub aga pigem RE ja SD vahel (POLIITIKA.guru, Levila, Geenius).

SD: kestmiseks ebapiisav

Sotside seis meedias on lausa nigel. Luige EPL-is Kärt Anvelt, Krister Paris, Ekspressis Külli-Riin Tigasson, TV3-s Mihkel Raud, riiklikus Sirbis Kaarel Tarand. ERRi toimetustes on ka poolehoidjaid, aga toimetuse päevakorda nad ei kujunda. See kõik on eriti märkimisväärne, kuna aeg-ajalt kohtab ikka hüüatusi, et Eesti suurt ajakirjandust juhivad Marju Lauristini õpilased. Esiteks neid õpilasi polegi enam nii palju juhtpositsioonidel ja teiseks, ükski neist ei kanna sotsiaaldemokraatlikke vaateid.

Sotsidel pole ka kõneväärset erakonnalehte. Vähestes kohtades, kus võimul ollakse, on oluliseks toeks omavalitsusleht. Ka Katri Raik seletas pärast Narva linnapeaks saamist, et linnale kuuluv ajaleht tuleb ümber kujundada ja selle sulgemise nõue unus.

Parem on sotside seis alternatiivmeedias. Mõistlikku vasakpoolset juttu kohtab näiteks Müürilehes ja Edasis. Riigikogus esindatud erakonnana kestmiseks on seda kõike aga liiga vähe.

EKRE: ruuporid on valmis

EKRE-l on meedias ainus valik nende praeguse iseseisva meediasüsteemi edasiarendamine ja sellega paratamatult süvenev sõda ülejäänud meediaga.

Siim Pohlakule kuuluvad TRE-raadiod Kesk-Eestis, Pärnus ja Raplas ning RuutFM saavutasid EKRE valitsusajal Isa ja Poja pühapäevajuttudega võimsa (kohati isegi rahvusvahelise) tuntuse.

Sellesse ansamblisse kuulub ka tugev portaal Objektiiv ning ehk ka absoluutselt kõigele avatud Telegram. Solistiks jäävad mõistagi ikka Uued Uudised.

Seda kõike ei ole justkui palju võrreldes Riigikogu suuremate parteidega, aga seda on täiesti piisavalt juhul, kui kogu ülejäänud meedia EKRE täielikult blokeerib (a la Savisaare Keskerakonna selle kõige pimedamatel aegadel). EKRE on õppinud ka suures meediatormis seilama nagu tõeline vastutuulelaev.

Muidugi tähendab see ka EKRE retoorika vabastamist kõigist kammitsaist. Vabas keskkonnas tegutsedes on EKRE-l täiesti piisavalt oskusi ja vahendeid, et oma toetajate mass mobiliseerida. Selle meedia mõju saab piirata ainult jõuvõtteid rakendades (mis meenutaks liiga otse USA-d ja Venemaad).

E200: maksimaalne avanss

Kuna tegemist on kõige rohkem RE profiilile sarnaneva parteiga, võiks meedia üleüldine poolehoid sellele ka vähemalt jätkuda. Selgema Isamaa orientatsiooniga meedias isegi tugevneda, ilma et E200 ise selleks kuidagi eriliselt ise pingutamagi peaks.

Puhtpoliitiliselt läheb RE võimustumisega E200 positsioon siiski keerulisemaks. Enne oldi RE-ga sarnases staatuses – üks opositsioonis Riigikogus sees, teine õues. Jutustajad mõlemad. Kui RE-l õnnestub end näidata tegusa võimuparteina, võtab see E200-lt tagasi ka suurema osa võimulembeseid valijaid.

Kui võrrelda koalitsioonivariantide populaarsusrida praeguse meediapildiga, siis suurem osa meediast on reljeefselt vastuolus oma tarbijate eelistustega. RE/KE koalitsiooni eelistab Norstati värske uuringu järgi 35% ning meedialemmikul RE/I/SD on toetust vaid 23%. On võimalik, et meedia suunajad lihtsalt ei oska oma publikut lugeda ja omanikud maksavad selle tuimalt kinni. Aga on ka võimalus, et meedia omanike ja juhtide prioriteet polegi lugeja/vaataja/kuulaja, vaid nende enda maailmapildi propageerimine. No ja kolmanda võimalusena lisandub ka loomulikult rumaluse ja sihilikkuse koalitsioon.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s