Korruptsiooni paljastava ajakirjanduse struktuur

Uurivaid ajakirjanikke on kokku palgal kuni 25

Facebooki faktikontrolli monopol on ohtlik nii meediale kui ühiskonnale

Eesti side maailmaga käib Riia kaudu

Äsja Õhtulehele määratud Bonnieri preemiast Mailis Repsi laste ametiautoga pildistamise eest võib arvata mitmeti. Lugude poliitiline tagajärg oli aga kahtlemata oluline – Mailis Repsi lahkumisega valitsusest seletas EKRE koguni uue koalitsiooni teket. Järgnevalt väike ülevaade laureaadi ja teiste toimetuste uuriva ajakirjanduse struktuuridest.

Uurijata lipulaev

Õhtulehe uuriva uudistetoimetuse juht on Risto Berendson ning sinna kuulub neli reporterit: Stas Kuznetsov, Nils Niitra, Liina Hallik ja Helen Mihelson.

Ekspress Grupi uuriva ajakirjanduse juht on Tarmo Vahter. Gruppi kuuluva Ekspress Meedia uuriva ja faktikontrolli toimetuse juhataja on Holger Roonemaa ning kaks reporterit Martin Laine ja Oliver Kund. Samasse üksusse kuulub ka faktikontrollimise ja valeinfo reporter Heliis Raudsik.

Gruppi kuuluv ajaleht Eesti Ekspress esitleb end Eesti uuriva ajakirjanduse lipulaevana, aga formaalselt selles toimetuses uuriva ajakirjanduse üksust ega ajakirjanikke pole – kõik nad teenivad laevastiku staabis, st on Ekspress Grupi või Ekspress Meedia koosseisus.

Vähemalt ametinimetuse järgi peaks ka Gruppi kuuluva Õhtulehe uurivajakirjanikud alluma nö uurivas liinis Tarmo Vahterile.

PealtKuuLaser

Postimehe uurival toimetusel on praegu ainult juhataja Kaido Veski. Postimehe uuriva toimetuse varasem kooseseis lahkus peaaegu in corpore Ekspress Gruppi.

Äripäeva uuriva toimetuse ajakirjanikud on Koit Brinkmann, Marge Väikenurm, Eliisa Matsalu ja Katariina Krjutškova.

ETV Pealtnägija ja tema venekeelne sõsar Insight nimetavad end uurivaks telesaateks. Saatejuhid on Mihkel Kärmas ja Dmitri Pastuhhov, ajakirjanikud Anna Pihl, Kristjan Pihl, Piret Järvis-Milder, Taavi Eilat ja Piia Osula. Pealtnägija on aastaid teinud koostööd Äripäeva uuriva toimetusega.

Kanal2 saate Kuuuurija nimi ei peta – see on sama uuriv ajakirjandus, nagu eelnimetatud. Saatejuht Katrin Lust.

TV3 saade Laser sisaldab ka aeg-ajalt uurimise produkte. Saatejuht Marii Karell.

Kahe saate duell käib iga esmaspäeva õhtul.

Re: Delfi ja Facebook

Lisaks toimetuste struktuuridele on tähelepanu vääriv üksus MTÜ Uuriva Ajakirjanduse Keskus ee:Baltica. Selle Kalamaja korterisse registreeritud ühingu juhatuse liikmed on eraisikutena Holger Roonemaa (Ekspress Grupp), Indrek Treufeldt (ETV) ja Inga Springe (Re: Baltica). Roonemaa ja Springe on elukaaslased (jäid pildile 2019.a. Eesti presidendi vastuvõtul).

Treufeldt kuulub ka Riias asuva Sihtasutuse Balti Uuriva Ajakirjanduse Keskus Re:Baltica juhatusse. Kodulehe järgi on kogu projekti initsiaator praegune töötaja Inga Spriņģe.

Re: Baltica kuulub OCCRP (Organized Crime and Corruption Reporting Project) ja GIJN (Global Investigative Journalism Network) võrgustikesse. Springe on ICIJ (International Consortium of Investigative Journalists) liige.

OCCPR on USAs registreeritud mittetulundusühing, mille kodulehel näidatud toetajateks on mitmed USA ning ka Briti, Taani ja Rootsi riiklikud struktuurid. Eratoetajatest tuntumad Google, Sorose Avatud Ühiskonna Instituut jt.

Üks faktikontrolör poolele miljonile

Delfist sai mullu aprillis Facebooki nn kolmanda osapoole faktikontrolli partner Eestis, Lätis ja Leedus. Lätis on lisaks Delfile samas rollis ka Re: Baltica.

Kui faktikontrollija hindab loo võltsinguks, näitab Facebook seda madalamas uudisvoos, vähendades sellega postituse levikut märkimisväärselt. Korduvalt valeuudiseid levitavate veebilehtede ja domeenide levi väheneb ning nende rahateenimise ja reklaamimise võimalused kõrvaldatakse. Kui postitus on märgitud ebaõigeks, hoiatab Facebook inimesi, kes seda postitust näevad või proovivad postitust jagada, et see on märgitud võltsinguks.

Eestis on 750 000 aktiivset sotsiaalmeedia kasutajat, kolm neljandikku neist Facebookis. Rohkem kui poole miljoni Eesti inimese poolt toodetavast ja levitatavast infoteradedest eraldab sõklad ametinime järgi vaid üks inimene – Ekspress Meedia uuriva ja faktikontrolli toimetuse valeinfo reporter Heliis Raudsik.

Facebooki suunal on Ekspress Meedial seega Eestis (ja Leedus) faktikontrolli monopol, mis kestma jäädes on ülimalt ohtlik nii meediale kui tervele ühiskonnale, kuna tekitab kuritarvituste ohu ja võimaluse konkurentide kahjustamiseks. Ühe faktikontrollijaga riike on paraku Euroopas ja mujal ilmas teisigi, aga sel puhul on vähemalt tegu globaalse haardega uudisteagentuuridega nagu AFP või Reuters. Delfi renomee pole ühestki asendist nendega võrreldav. Elementaarne on siiski ka sisulise konkurentsi tekitamine faktikontrolli turul nii globaalselt kui ka Eestis. Kindlasti ei saa me pikemalt leppida olukorraga, kus üks meediagrupeering on tekitanud tõe monopoli.

Anonüümne Propastop

Kui Facebooki faktikontrolli puhul on tegijad teada, siis konkreetselt Vene valeuudiseid jahtiva Propastop.ee puhul on teada vaid projekti kõneisik Andres Lember. Teda abistavad vabatahtlikud kaitseliitlased on kõik anonüümsed. Avaldatud pole tegevuse juriidilist keha ega rahastajaid. Propagandamaastikul on selline valgust kaitsev anonüümne vastupanuliikumine üsna tavatu. Kui suudetaks tõestada, et seal pole mängus avalikku raha, siis suuremaid pretensioone neile siiski pole. Konkurentsi eest kannavad ses vallas hoolt Vene riigiga seotud analoogsed struktuurid.

Lõpuks võib ju mõelda, et paar tosinat uurivat ajakirjanikku kõigi toimetuste peale kokku on häbematult vähe, aga samas on suurematel meediamajadel tänaseks need spetsialiseeritud üksused vähemalt loodud. Mh peegeldab see äratundmist, et uuriv ajakirjandus on (arvamuste ja analüüside kõrval) üks senise ajakirjanduse ellujäämise võti. Eesti jaoks on uus nähtus maailma sotsiaalmeedia hiiu struktuurne põimimine meie uuriva ajakirjandusega – faktikontrolli monopol on ühiskonnale ohtlikum kui kütusemüüjate või ehitajate kokkumäng. Eesti uuriva ajakirjanduse tugevaim side muu maailma võrgustikega käib aga Riia kaudu. 

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s