Defitsiit ei vaja reklaami

Vaktsineerimise soovi ei tõsta propaganda, vaid vaktsiini pakkumine

ÜRO manuaal vaktsiinikorruptsiooni ennetamiseks

SputnikV välistamise jätkamine tekitab küll probleemi

Veel jaanuari keskel oli Briti Yougov uuringu järgi Prantsusmaal ja Poolas rohkem kroonviiruse vaktsineerimise vastaseid võrreldes vaktsineerida soovijatega. Skeptikute osakaal oli suur ka Saksamaal. Samas nii neis maades kui mujal Euroopas liigub meelsus vaktsineerimise suhtes igal pool pooldavamaks sünkroonis vaktsiinide reaalse pakkumisega. Praegu pole maailmas peale Iisraeli veel ühtegi riiki (71 vaktsiinisüsti 100 inimese kohta), kus suurem osa soovijad oleks vaktsiini saanud.

Eestis tehtud vaktsiinisüstide arv 100 elaniku kohta oli 11. veebruari seisuga alles 4,66, mis on Euroopa keskmisest (5,22) sips madalam. Naabreid vaadates oleme kriipsukese võrra ees Soomest (4,47) ja Rootsist (4,29) ning pikalt ees Lätist (1,85) ja Venemaast (2,67). Maha jääme õige pisut Taanist ((6,27) ja Leedust (5,3). Euroopa esimene on Ühendkuningriik 20 süstiga 100 inimese kohta.

https://ourworldindata.org/covid-vaccinations?country=~EST

Seepärast on imelik meedia hõivanud äng meie vaktsiinivastasuse pärast. Probleemi, mida pole, on aga juba usinalt diagnoosima asutud ja ravigi on kavandamisel.

Meie väidetavat vaktsiinivastasust on hakatud seletama Vene propagandaga. See käib läbi jutusaadetest, ministrite sõnavõttudest ja pressiteadetest. Vastuseks sellele on kavandamisel riiklik kommunikatsioonikampaania, sh eriti mõeldes Vene inforuumi mõjule.

Tondi tüüpportree visandas 27. jaanuaril EPL/Delfi: https://epl.delfi.ee/artikkel/92369777/vene-propaganda-karvane-kasi-takistab-eestis-koroonaviirusest-taastumist

Vene propagandaga võitlemise varju saab aga jätta ka probleemi, mis meil vaktsineerimise käigus seni tegelikult on ilmnenud.

Vaktsiinikorruptsioon

ÜRO narkootikumide ja kuritegevuse vastane üksus UNODC on vaktsiinidega seotud korruptsiooniohtudest koostanud mullu oktoobris 15-leheküljelise üsna põhjaliku manuaali.

https://www.unodc.org/documents/corruption/COVID-19/Policy_paper_on_COVID-19_vaccines_and_corruption_risks.pdf

Selles öeldakse muuhulgas: Valitsused peavad tagama eelisvaktsineeritavate järjekordade kriteeriumite läbipaistvuse ning samuti kindlustama, et kogu elanikkond saaks korralikult neist (kriteeriumitest) teavitatud. Läbipaistvus on eluliselt oluline ka tagamaks, et inimestele oleks selge, kuidas, kus ja millal nemad ise vaktsineeritud saavad.

Võib kindel olla, et Eesti neli avalikustatud eliitvaktsineeringu juhtumit on vaid pisem osa halva lõhnaga lugudest, millest me kuuleme kunagi hiljem seoses vaktsiinide käitlemise muude etappidega. Nagu ka eriolukordade valguses ja varjus tehtud sulgemiste ja avamiste ning ostude ja müükidega. Nii avalikus kui erasektoris.

Kuni Eesti aga ise kroonivaktsiine ei tooda ja iseseisvalt ei hangi, siis on meil säde-teema vaktsineerimise järjekord.

Seitse võitjat, kaks kaotajat

8. jaanuaril avaldas Virumaa Teataja loo sellest, et päev-kaks varem oli vaktsineeritud Rakvere haigla Nõukogust vähemalt neli liiget (reformierkondlased Varek ja Vallbaum, isamaalane Juhkam ja parteitu Vassiljev). Mingit erilist elevust see ei põhjustanud. Korruptsioonivaba Eesti poolt Steven-Hristo Evestus ütles küll selgema sõna, aga sotsiaalminister Kiik tasandas, et 99% vaktsiinist läheb siiski meedikutele ja haigla juhtkonnad võivad erandeid teha. Kõik jäid oma toolidele alles, k.a. haigla tegevjuht, kes võttis otsuse enda peale.

https://virumaateataja.postimees.ee/7150427/jokk-skeem-haigla-noukogu-liikmed-said-vaktsiini-juba-katte

Valga haigla lugu tuli välja hiljem, aga seda suurema pauguga.

19. jaanuaril oli ETV Pealtnägijas lugu, kuidas 7. jaanuaril pakkus haigla juhataja Ulst (RE) oma Rotary klubi vendadele Tartus (enamus RE) vaktsiini väljaspool järjekorda ja ka haigla tegevuspiirkonda.

https://www.err.ee/1608078868/pealtnagija-valga-haigla-juht-pakkus-koroonavaktsiini-klubivendadele

Vahepeal oli vahetunud valitsus, Reformierakond jagas ära, et Ulsti kaitsmisega pannakse löögi alla kogu Tartu klubi ja tehti õige lõige – 27. jaanuaril kutsus haigla nõukogu Ulsti ametist tagasi.

27. jaanuaril teatas EPL, et sotsiaalministeeriumi kantsler Priske on PERHis 5. jaanuaril vaktsineeritud väljaspool järjekorda.

https://epl.delfi.ee/number/92324071/artikkel/92388867/jarjekordne-eliitvaktsineeritu-sotsiaalministeeriumi-kantsler

Priskele samal ja järgnevatel päeval meedias appi tõtanud alluvate paraad väärib ära nimetamist: PERHi juhatuse esimees Peedu, sama haigla ülemarst Talving ning riigi hädaolukorra meditsiinijuht Sule. Üks vabandas alustuseks, et olnud jääkdoos, mis muidu läinuks raisku; teised arendasid juba vastupealetungi, et nõukogu liikmed peavadki olema eelisvaktsineeritud. Ministrid Riisalo ja Kiik ning peaminister Kallas maandasid meedia, EKRE ja sotside huilgamist jutuga, et vaktsineerimise järjekorda tuleb niikuinii täpsustada. Priske säilitas ametikoha.

Juhusliku jääkdoosi jutt siiski hästi ei uju, sest samal 5. jaanuari päeval lisas PERHi kommunikatsioonijuht Luik oma FB pildile kirja # vaktsineeritud. Seega ei olnud ka vähemalt kommunikatsioonijuhi postitusi jälgivatele ajakirjanikele uudis juba jaanuari algusest, et lisaks eesliini meditsiinitöötajatele läheb PERHis süste ka mujale. Uudiskünnise ületas aga alles nädalaid hiljem erinevalt kommunikatsioonijuhist vaikselt, aga siiski, samas haiglas samal päeval sama asja teinud kantsler.

28. jaanuaril varjutas eelmise aga EPL/Delfi uurijate uus pomm:

https://epl.delfi.ee/artikkel/92397395/teolt-tabatud-korge-vene-diplomaat-sai-salaja-juba-teise-covid-i-vaktsiini-haigla-alustas-siseuurimist

29. jaanuaril järgnes lisa:

https://www.delfi.ee/news/paevauudised/eesti/video-vene-diplomaat-viis-ida-viru-arstidele-suveniire-otse-kapost?id=92407749

Vene konsul Narvas Gribkov ei erine tähtsuselt näiteks Eesti konsulist Peterburgis – ajakirjanduses neid kumbagi `kõrgeks diplomaadiks` tavaliselt ju ei nimetata ning selleks ei anna veel põhjust ka 2 Pfizeri süsti ühe mehe õlavarres. Kõrgelt tuleb aga tunnustada Delfi juhtfotograafi, kes asus just sel hetkel relvis kaameraga, just selles haiglas. Nii head vaistu kadestab iga KAPO!

Kuulsusesüsti teinud Kohtla-Järve haigla pulmonoloogia eriala juht Iljina jäi 3. veebruaril ametikohast ilma, jätkab lihtarstina samas haiglas. Ulst ja Iljina on seni ka ainsad, kes eliitvaktsineerimise eest on maksnud oma ametikohaga.

Vene vint pealkirjale


5. veebruaril avaldas ERR refereeringu Raadio Vaba Euroopa lehelt. RFE pealkiri jäi aga ERRile lahjaks ja sellele keerati vint peale. 4. veebruaril ilmunud RFE originaal oli `EL.i Moskva töötajatele on antud vaba voli Sputnikuga vaktsineerimiseks`, ERRi tuuningus aga tuli `Moskva surub välisdiplomaatidele Vene koroonavaktsiini`.

https://www.err.ee/1608098890/moskva-surub-valisdiplomaatidele-vene-koroonavaktsiini

Eesti ajakirjanduses heidetakse Venemaale õigusega ette Lääne vaktsiinide halvustamist. Aga ka Vene vaktsiinide sümmeetriline halvustamine on meil suures meedias pidev, igapäevasem ka kui Lääne-Euroopas. Euroopa kõrgele välisesindajale Borellile pani Eesti välisminister Liimets pahaks isegi seda, et ta Moskvas kiitis Venemaad tõhusa vaktsiini loomise eest.

Pole uudis, et koroona-vaktsiinide alal on käinud ja jätkub alates nende kavandamisest kuni tootmise ja jaotuseni globaalne armutu konkurents. Igas viaalis on lisaks viiruse vastu immuunsuse tekitajale ka tubli annus geopoliitikat, äri, propagandat ning küllap ka korruptsiooni. Aga samas näeme ka rahvusvahelise koostöö katseid olemasolevate vaktsiinide kombineerimiseks ja vaesemate riikide vajaduste katmiseks.

Eesti senine välistav kõneviis Vene vaktsiinist rääkides ei anna meile midagi, küll aga häirib võimalusi selle soetamiseks pärast SputnikV Euroopas müügile lubamist. Kui Sputniku vaktsiin hakkab mujal Euroopas levima (täna paistab, et hakkab) ja meile ei jõua, siis tekib meil tõepoolest arvestatav siseriiklik kommunikatsiooniprobleem. Kusjuures eraldusjoon ei lähe sugugi eesti-vene keele järgi. Siis peaks Eesti valitsus ja meedia suutma juba mõlemas keeles üheskoos ära seletada, miks me oma rahva tervise kaitse oleme aheldanud omaenda Venemaa poliitika külge.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s