Sada ja üks jutusaadet

Taskuhäälingus segunevad meediamajad, avalik ja variturundus ning õhinapõhised

Eestlased väidavad, venelased vaidlevad

Naiste osakaal poliitikasaadetes jääb poliitikast kaugele maha

Vabariigi aastapäevakavas Paides tarvitati vene keeles Juri Lotmani tsitaati (1988), et tal on huvitav inimestega, kes näevad ilma temast erinevalt. Kui palju erinevusi leiaks aga vana Lotman meie tänasest meediapildist? Näiteks Eesti jutusaated on pärast Lotmanit kindlasti saanud suureks arvult, aga kas ka vaimult?

Veebis jätkub tormi ja tungi aeg

Jutusaadete veebis levitamise platvormid on kiires arengus. Esindusliku loetelu Eesti podcastidest (275) ja podcastina pakutavatest raadiosaadetest (160-st ca pooled on jutusaated) leiab lehelt https://podcast.ee/

EkspressGrupi platvormil on 66 erinevat podcastilehte (https://tasku.delfi.ee/ ), Postimees Grupis on 24 eri nimega saadet ( https://podcast.postimees.ee/ ).

Üldnumbrite juures tuleb möönda, et märkimisväärse osa viimase aasta-paari jooksul alustanute ind on raugenud ja uut sisu pole neilt juba kuude kaupa lisandunud. Ja samas on kindlasti ka määramatu hulk suurte meediamajadega sidumata uusi tegijaid, kes pole oma saateid veel ka podcast.ee lehele toonud. St veebisaadete (sh jutusaadete) hulka me kuigi täpselt ei teagi.

Suhteliselt uue kanalina on valdav osa podcastidest praegu kuulajatele tasuta. Samas pole kahtlust, et erameedia peab perspektiivis silmas ka selles sektoris maksumüüride rajamist.

PostimeesTV küsib osadelt jutusaadetelt esimese värskuse perioodil tellimisraha (alustajale digipakett küll ainult 1 EUR kuus). Äripäeva raadio veebis järelkuulamine on aga juba praegu avatud ainult tellijatele.

Debatt selle üle, mil määral pärsib ERR-i tasuta veebisisu erameedia publiku maksma panekut, on meil veel noor. Esialgu on erameediamajade riiuleil olevate podcastide tase ka liiga kõikuv, et ERR-ile vähegi tõsisemat väljakutset esitada.

Parteilised taskuhääled

Parteidest on podcastide nimistus esindatud Reformierakond (Parem Eesti) ja selle noored (Poliitbroilerid), kesknoored (vene ja eesti k), Isamaa liikmesühendus Parempoolsed, sotsiaaldemokraadid ja noorsotsid (Küberdemokraadid). Pausid saadete ilmumisel on kohati pikad. Koos valimiskampaania tärkamisega muutuvad ilmselt ka parteide taskuhäälingud korrapärasemaks. Poliitikute videomonolooge FB-s ja Youtube´is on aga juba sedavõrd palju, et neid siinkohal ei käsitle.

Omaette klassi näitab EKRE, kelle poolt ametlikult ja avalikult tasutud Helmete isa-poja raadiosaade Räägime asjast võib olla Eesti kuulatavaim poliitikasaade. Lisaks arutelussaated partei veebilehel uueduudised.ee ning mõttekoja SAPTK lehel objektiiv.ee Tegelikult ei võistlegi EKRE taskuhäälingud teiste erakondade podcastidega, vaid suurte meediamajade jutusaadetega.

Kui vaadata suurte meediamajade jutusaadete juhte ja saadete külalisi, siis erakondliku taustaga tegijaid on seal hulgi. Puuduvad ainult EKRE-meelsed hääled.

ERR-is saatest saatesse (teles ja raadios, nii eesti kui vene keeles) käiv Anvar Samost kandideeris Riigikokku Isamaas ja Toomas Sildam töötas aastaid SDE-ga seotud kontorites. Jukuraadio ja KesKus´i lehe toimetaja Juku-Kalle Raid kandideeris valimistel ridamisi Isamaa eri vormides. Ka kirjanik Andrus Kivirähk, Rahva omakaitse saatejuht, on kandideerinud Isamaas. Nagu ka Postimehe peatoimetaja Mart Raudsaar, saated Vahetund Postimehega ja Raudsaare dialoogid. Isamaalane Kalle Muuli peab saadet Muuli ja Aavik. Reformierakondlane Rein Lang on saates Olukorrast ajakirjanduses. EKRE puudumise reeglit kinnitavaks erandiks on suures meedias Varro Vooglaid saates Lobjakas vs Vooglaid.

Osalejate ilmavaateline ühtlus on ka põhjus, miks enamik suurte kanalite jutusaateid sisaldavad minimaalselt erinevaid arvamusi ja miks Lobjaka väitlus Vooglaiuga selle halli peavoolu taustal nii hästi eristub. Ma pakun, et see oleks ainus saade, mis võiks ka Juri Lotmanile huvi pakkuda. Võrreldes eesti peamiste jutusaadetega harrastavad meie vene saated oma agenda kohaleviimiseks oluliselt rohkem debatti sisuliselt erinevate arvamuste vahel. Eestikeelse peavoolu jutusaate põhiliseks töömeetodiks on samamoodi arvajate meesansamblid.

Integratsioon ja keeled

Venekeelsetes jutusaadetes esineb eestlasi sageli, sh ka keskmise või kehva vene keele oskusega. Eestikeelsetes jutusaadetes on venelaste aga valik väga piiratud ning tugeva vene aktsendiga rääkijaid sinna ei kutsuta.

Iganädalane Kirillitsas Eesti on venelaste tehtud poliitikasaade eesti keeles. Ka Äripäeva raadios on kord kuus venelaste tehtud ärisaade eesti keeles. Eestlastest saatejuhid iseseisvalt ühtegi saadet vene keeles ei tee. Küll osalevad vene nädalasaates Siin ja praegu ühena kolmest osalisest Anvar Samost või Toomas Sildam.

Postimehel on venekeelne podcast Как же бесит! Saatejuhid Jekaterina Pavlova ja Olesja Lagashina. Delfil jooksis mullu suveni podcast ХАЛТУРА, saatejuhtideks Vitali-Dmitri Bestsastnõi ja Alina Zaharova. Võrreldes eestikeelsete saadetega on erameedias vene jutusaateid napilt.

ETV+ ja Raadio4 iganädalased jutusaated on suurele osale siinsetest venelastest ainsaks Eesti meedia poolt pakutavaks vaateks riigi poliitikasse.

Inglise keeles pole Eestist jutusaateid niigi palju. Vaid Tiina Pärteli ja Kaisa Holstingu välismaalaste elu Eestis propageeriv taskusaade ja E-riigi Akadeemia saated e-riigi kiituseks. Ja that´s it!Rahvusringhäälingul pole ühtki jutusaadet inglise keeles, ainult tekstiuudised.

Soome keeles on Tallinnas tegutsema hakanud raadio SSS, mis tegevusloa järgi peaks pakkuma ka inglisekeelset programmi. https://sss-radio.ee/team-members/

Sooline tasakaalutus

Naised on eestikeelsete poliitikasaadete juhtidena teravas vähemuses. Juhtiva intervjueerijana on nimetada vaid Delfi-st Vilja Kiisler ja ETV-st Astrid Kannel. Poliitika gurus osaleb Reet Aus, Rahva teenrites Evelyn Kaldoja ja Heidit Kaio, Välismäärajas Hille Hanso. Ja võib sellegi nimekirja sulgeda. Venekeelsetes saadetes on seis sama armutu – Olesja Lagashina ja Jelena Solomina on pigem erandid meeste maailmas.

Naiste osakaal ka saatekaaslaste ja saadetes intervjueeritavatena jääb poliitikasaadetes kaugele maha Eesti poliitikas hiljuti tekkinud proportsioonidest (valitsuses naisi peaaegu pooled 8/7, Riigikogus veerand 76/25).

Naiste osakaal podcastides on aga juba tähelepanuväärne. Esialgu küll kõneldakse pigem pehmematel elustiili teemadel, aga erinevus praegusest suurest meediapildist on tuntav. Näiteks Podacast.ee TOP10-s oli tänavu jaanuaris esikohal naistesaade MULL, viies Dagmar Lamp´i Külmavärinad ja kuues postimehelaste Naistejutud.

Koos taskuhäälingute hääle tugevnemisega peaks kasvama ka naiste osakaal poliitika jutusaadetes.

Makstakse lobisemise ja lobistamise eest

Kui palju ERR-is jutusaadetes lobisemise eest makstakse, pole avalikult teada. 2017., kui Hannes Rumm sunniti Olukorrast riigis saate juhi kohalt lahkuma, avaldas ta, et tema honorar olnud toonase Vikerraadio juhi Riina Rõõmuse meelest „tavatult kõrge”.

Podcastide puhul on tõenäoline, et osad teevad saateid iseenda lõbuks/huvides. Aga samuti ei peaks me imestame, kui saatejuhtidele makstakse lobistamise eest niisamuti, nagu me oleme kuulnud bloggeritest, kellel igal kauba või teenuse nimetamisel on kusagil peidus ka hinnalipik.

Järgnevalt pakun valdkondade kaupa ja päevade järjestuses loetelu Eesti jutusaadetest, millest saab igaüks koostada vastavalt harjumustele ja huvile oma kava nii saadete otse kui taskuhäälingus kuulamiseks.

POLIITIKA JA MEEDIA

Kuum tool. E k 11 ÄP raadio

Olukorrast ajakirjanduses. Rein Lang ja Väino Koorberg, E k 13 Kuku

Välistund. Saatejuhid on Astrid Kannel, Evelyn Kaldoja, Indrek Kiisler ja Peeter Kaldre. E k 14:05 Vikerraadio

Своя правда(Oma tõde)Stuudiodebatt külalistega.Saatejuhid Olesja Lagashina ja Jelena Solomina. E k 20:25 ETV+

Harri Tiido taustajutud. T ja N k 11:15 Vikerraadio

Suud puhtaks. Saatejuht Urmas Vaino. T k 20 ETV

Reporteritund. Saatejuhid Kaja Kärner, Arp Müller, Mirko Ojakivi. T-N k 14:05 Vikerraadio

Rahva oma kaitse. Andrus Kivirähk&Mart Juur, T k 20 R2

Esimene stuudio. Saatejuhid Andrus Kuusk, Johannes Tralla, Mirko Ojakivi. T, K, N k 21:40 ETV

Vahetund Postimehega. Saatejuht sageli lehe peatoimetaja Mart Raudsaar, külalised enamasti Postimehe ajakirjanikud, K k 13 Kuku

Kirillitsas Eesti. saatejuht Pavel Ivanov, külalised Olga Ivanova, Leonid Tsingisser jt. N k 13 Kuku

Meediatund. Saatejuht Tarmu Tammerk. Kord kuus N k 14:05

Jukuraadio. Juku-Kalle Raid vahelduva külalisega. N k 20 Kuku

Интервью недели (Nädala intervjuu) Saatejuht Dmitri Pastuhhov. N k 20:55 ETV+

Muuli ja Aavik. Kalle Muuli ja Martti Aaviku poliitikasaade. R k 11 Kuku

Äripäev eetris. R k 11 ÄP raadio

Nädala tegija. Meelis Atonen või Ulla Länts külalisega. R k 13 Kuku

Lobjakas vs Vooglaid. Ahto Lobjaka debatt Varro Vooglaiuga. R k 12 Postimees TV-s (tellijatele), Kuku raadios L k 17

Toomas Sildami intervjuu. R k 14:05 Vikerraadio

Rahva teenrid. Saatejuhid L k 11:05 Vikerraadio

Здесь и сейчас. (Siin ja praegu)Nädalasündmuste arutelu.Saatejuht Ilja Sundelevitsh, stuudios Anvar Samost või Toomas Sildam ning Sergei Kudrin, Pavel Ivanov jt. L k 11:05 R4

Keskpäevatund. Priit Hõbemägi, Marek Strandberg, Ainar Ruussaar. L k 12 Kuku

Нарвская студия. Народу важно. (Narva stuudio. Rahvale on tähtis) Narva teemadel stuudiodebatt külalistega. Saatejuhid Juri Nikolajev ja Mihhail Komashko. L k 19:10 ETV+

Räägime asjast. Mart ja Martin Helme, P k 11, raadio veebilehel märkega sisutundus, mille eest tasub EKRE Tre Raadios (ka Ring FM, Ruut FM ja Kuressaare pereraadios)

Poliitika guru. Poliitikast räägivad Andreas Kaju, Keit Kasemets, Tõnis Leht, Tõnu Runnel, Reet Aus jt. P k 12 Kuku

Olukorrast riigis. HindrekRiikoja ja Indrek Teder, P k 12:05 R2

Samost ja Sildam. Nädalasündmustest arutavad Anvar Samost ja Toomas Sildam. P k 13:05 Vikerraadio

Vilja küsib. Vilja Kiisleri intervjuud. Podcastina https://podcast.ee/vilja-kiisler-kusib/ ja DelfiTV-s ka liikuva pildiga https://tv.delfi.ee/saated/viljakysib/

Lõunatund. Igal argipäeval, Margus Lepa vestluskaaslastega a la Harry ja Gregor Raudvere, Raigo Sõlg, Andres Raid, Viktor Vassiljev Nõmme raadios

http://www.nommeraadio.ee/uudised.php

Fookuses. Markus Järvi, Varro Vooglaid. ObjektiivTV ja podcastid portaalis www.objektiiv.ee ja Pereraadios

Neljas võim. Jaanus Vogelberg, Martin Vaher

Välgatused. Indrek Petersoo

Aru pähe. Margus Kiis ja Indrek Särg vestlevad külalisega a la Raivo Vare, Nika Kalantar, Peep Peterson, Simmo Saar jt. R k 21:30 https://www.facebook.com/margus.kiis ja Youtube´is.

Levila. Osa tekste näitlejate poolt sisse loetud. Ka videod, kuuldemängud, dokud.

https://levila.ee/

Edasi. Veebiajakirja podcast https://podcast.ee/edasi-org/

Ringjoon. Rahvusvaheliste Suhete Ringi, RSR, tudengipodcast https://podcast.ee/ringjoon/

Peegel. Tartu ajakirjandustudengide leht sisaldab ka podcaste, https://peegel.ut.ee/

KULTUUR JA AJALUGU

Plekktrumm. Saatejuht Joonas Hellerma. E k 21:30 ETV2

Kajalood. Kaja Kärner, L k 12:05 Vikerraadio

Publikumärk. Saatejuht Liis Seljamaa. L k 13 Kuku

Eesti lugu. Piret Kriivan vestleb ajaloolastega, L k 13:05 Vikerraadio

Loetud ja kirjutatud. Maarja Vaino ja Valner Valme vestlevad kirjandusinimestega, L k 14:05 Vikerraadio

Filmikägu. Saatejuhid Lauri Kaare ja Kristjan Gold. L k 14 Kuku

Sõna on laval. Pille-Riin Purje teatrisaade, L k 19:05 Vikerraadio

Käbi ei kuku. P k 11:05, Sten Teppan Vikerraadio

Müstiline Venemaa. David Vseviov, P k 11:20 Vikerraadio

Heli nälg. Andres Oja, P k 12:05 Vikerraadio

Литературный диксиленд. Jelena Skulskaja kirjandusssaade külalistega, iga P k 12:05 R4

Kuula rändajat. Hendrik Relve, P k 14:05 Vikerraadio

Keelesaade. Saatejuht Piret Kriivan. P k 15:05 Vikerraadio

Spordipühapäev. Saatejuhid Juhan Kilumets, Ragnar Kaasik jJohannes Vedru. P k 18:15 Vikerraadio

TEADUS JA KESKKOND

Ökoskoop. Krista Taim, Kristo Elias, E k 10:05, KIKi toetusega Vikerraadio

Fookuses. Saatejuht Mihkel Kunnus, külalised sageli akadeemiast. T k 13 Kuku

Energitund. K k 13 ÄP raadio

Teabevara tund. N k 15 ÄP raadio

Kukkuv õun. Saatejuht Marek Strandberg. Toetavad Teaduste Akadeemia, Tartu Ülikool, TTÜ. R k 20 Kuku

Ilmaparandaja. Keskkonnasaate juhid Mart Valner ja Rein Pärn. L k 14 Kuku

Loomult loom. Vaatejuht Aleksei Turovski. P k 9 Kuku

Labor. Saatejuht Priit Ennet. P k 17:05 Vikerraadio

ÄRI JA IT

Digitund. Saatejuhid Henrik Roonemaa ja Hans Lõugas külalistega, E k 11 Kuku

Läbilöök. E k 13 ÄP raadio

Lavajutud (salvestused Äripäeva konverentsidelt) E k 15 ÄP raadio

Investor Toomase tund. T k 11 ÄP raadio

Kasvupinnas. T k 15 ÄP raadio

Majandusruum. Saatejuhid Janno Riispapp, Liina Laks või Harry Tuul. K k 11 Kuku

Delovõje ljudi. Delevõje Vedomosti ajakirjanike vestlus vene äritegelastega eesti keeles. Kord kuus K k 15 ÄP raadio

Nimed müügitahvlil. N k 12 ÄP raadio

Õppetund. N k 13 ÄP raadio

Restart. Saatejuht Henrik Roonemaa ja Taavi Kotka külalisega, maksab ITL. L k 16 Kuku

Kogumispäevik. Swedbank´i podcast  https://open.spotify.com/show/0EEX3fMzQgsSVqCczDAIzM

LHV podcast. https://m.soundcloud.com/lhvpodcast/tracks.

SEB podcast. https://m.soundcloud.com/sebeesti.

MULL. Evelin Veermetsa saade naiste ettvõtlusest, elust, eesmärkidest https://www.podcastmull.ee/

Podcast.ee lehel kuulatavaim podcast tänavu jaanuaris.

Digital Government. E-riigi Akadeemia podcast inglise keeles propageerib e-Eestit

https://podcast.ee/digital-government/

ELU

Minu karjäär, E k 12 ÄP raadio

Toomas Luhats. Autorisaade varia teemadel külalistegaN k 16:15

Neeme Raud. Siin. Külalisteks poliitika, kultuuri, elustiili asjatundjad. L k 9-11 Kuku

Naistesaun. Kristel Aaslaid & Kethi Uibomägi, L k 10:05, kestab 2 tundi R2

Hajala ringvaade. Maarja Merivoo-Parro, P k 8:15 hommikul, välismaal elavatest eestlastest. Vikerraadio

Kukul külas. Erkki Berendsi, Liis Seljamaa, Timo Tarve, Ruth Tiidemanni jt juhitav portreesaade. P k 13 Kuku

Peresaade. Saatejuhid Katrin Saali Saul. P k 16:05 Vikerraadio

Kirikuelu. Saatejuht Meelis Süld. P k 19:05 Vikerraadio

Linnatund. Saatejuht Ulla Länts, külalised seotud Tallinnaga. N k 11 Kuku

Meretund. Saatejuht Vallo Kelmsaar. Kaastoetaja Tallinna Sadam. L k 8 Kuku

Maatund. Saatejuht Madis Ligi. P k 8 Kuku

Found in Estonia. Tiina Pärtel ja Kaisa Holsting propageerivad välismaalaste Eestisse elama asumist ja nende elu Eestis. https://www.foundinestonia.ee

Ja kui eeltoodud jutusaadetest jääb väheks, siis võib leida tummisemat kuulamist ERR-i Ööülikoolist. http://www.ylikool.ee/ Veebis on juba praegu loenguid rohkem kui 300-lt lektorilt – Eesti haritlaskonna absoluutselt koorekihilt. Paljudelt neist ka rohkem kui üks loeng, mis võimaldab Sahrazad´i  kombel (pildil) sisukalt katta kasvõi 1001 pikemat autosõitu, jalutuskäiku või ka öö-aega.   

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s