Taskuhäälingus segunevad meediamajad, avalik ja variturundus ning õhinapõhised
Eestlased väidavad, venelased vaidlevad
Naiste osakaal poliitikasaadetes jääb poliitikast kaugele maha
Vabariigi aastapäevakavas Paides tarvitati vene keeles Juri Lotmani tsitaati (1988), et tal on huvitav inimestega, kes näevad ilma temast erinevalt. Kui palju erinevusi leiaks aga vana Lotman meie tänasest meediapildist? Näiteks Eesti jutusaated on pärast Lotmanit kindlasti saanud suureks arvult, aga kas ka vaimult?
Veebis jätkub tormi ja tungi aeg
Jutusaadete veebis levitamise platvormid on kiires arengus. Esindusliku loetelu Eesti podcastidest (275) ja podcastina pakutavatest raadiosaadetest (160-st ca pooled on jutusaated) leiab lehelt https://podcast.ee/
EkspressGrupi platvormil on 66 erinevat podcastilehte (https://tasku.delfi.ee/ ), Postimees Grupis on 24 eri nimega saadet ( https://podcast.postimees.ee/ ).
Üldnumbrite juures tuleb möönda, et märkimisväärse osa viimase aasta-paari jooksul alustanute ind on raugenud ja uut sisu pole neilt juba kuude kaupa lisandunud. Ja samas on kindlasti ka määramatu hulk suurte meediamajadega sidumata uusi tegijaid, kes pole oma saateid veel ka podcast.ee lehele toonud. St veebisaadete (sh jutusaadete) hulka me kuigi täpselt ei teagi.
Suhteliselt uue kanalina on valdav osa podcastidest praegu kuulajatele tasuta. Samas pole kahtlust, et erameedia peab perspektiivis silmas ka selles sektoris maksumüüride rajamist.
PostimeesTV küsib osadelt jutusaadetelt esimese värskuse perioodil tellimisraha (alustajale digipakett küll ainult 1 EUR kuus). Äripäeva raadio veebis järelkuulamine on aga juba praegu avatud ainult tellijatele.
Debatt selle üle, mil määral pärsib ERR-i tasuta veebisisu erameedia publiku maksma panekut, on meil veel noor. Esialgu on erameediamajade riiuleil olevate podcastide tase ka liiga kõikuv, et ERR-ile vähegi tõsisemat väljakutset esitada.
Parteilised taskuhääled
Parteidest on podcastide nimistus esindatud Reformierakond (Parem Eesti) ja selle noored (Poliitbroilerid), kesknoored (vene ja eesti k), Isamaa liikmesühendus Parempoolsed, sotsiaaldemokraadid ja noorsotsid (Küberdemokraadid). Pausid saadete ilmumisel on kohati pikad. Koos valimiskampaania tärkamisega muutuvad ilmselt ka parteide taskuhäälingud korrapärasemaks. Poliitikute videomonolooge FB-s ja Youtube´is on aga juba sedavõrd palju, et neid siinkohal ei käsitle.
Omaette klassi näitab EKRE, kelle poolt ametlikult ja avalikult tasutud Helmete isa-poja raadiosaade Räägime asjast võib olla Eesti kuulatavaim poliitikasaade. Lisaks arutelussaated partei veebilehel uueduudised.ee ning mõttekoja SAPTK lehel objektiiv.ee Tegelikult ei võistlegi EKRE taskuhäälingud teiste erakondade podcastidega, vaid suurte meediamajade jutusaadetega.
Kui vaadata suurte meediamajade jutusaadete juhte ja saadete külalisi, siis erakondliku taustaga tegijaid on seal hulgi. Puuduvad ainult EKRE-meelsed hääled.
ERR-is saatest saatesse (teles ja raadios, nii eesti kui vene keeles) käiv Anvar Samost kandideeris Riigikokku Isamaas ja Toomas Sildam töötas aastaid SDE-ga seotud kontorites. Jukuraadio ja KesKus´i lehe toimetaja Juku-Kalle Raid kandideeris valimistel ridamisi Isamaa eri vormides. Ka kirjanik Andrus Kivirähk, Rahva omakaitse saatejuht, on kandideerinud Isamaas. Nagu ka Postimehe peatoimetaja Mart Raudsaar, saated Vahetund Postimehega ja Raudsaare dialoogid. Isamaalane Kalle Muuli peab saadet Muuli ja Aavik. Reformierakondlane Rein Lang on saates Olukorrast ajakirjanduses. EKRE puudumise reeglit kinnitavaks erandiks on suures meedias Varro Vooglaid saates Lobjakas vs Vooglaid.
Osalejate ilmavaateline ühtlus on ka põhjus, miks enamik suurte kanalite jutusaateid sisaldavad minimaalselt erinevaid arvamusi ja miks Lobjaka väitlus Vooglaiuga selle halli peavoolu taustal nii hästi eristub. Ma pakun, et see oleks ainus saade, mis võiks ka Juri Lotmanile huvi pakkuda. Võrreldes eesti peamiste jutusaadetega harrastavad meie vene saated oma agenda kohaleviimiseks oluliselt rohkem debatti sisuliselt erinevate arvamuste vahel. Eestikeelse peavoolu jutusaate põhiliseks töömeetodiks on samamoodi arvajate meesansamblid.
Integratsioon ja keeled
Venekeelsetes jutusaadetes esineb eestlasi sageli, sh ka keskmise või kehva vene keele oskusega. Eestikeelsetes jutusaadetes on venelaste aga valik väga piiratud ning tugeva vene aktsendiga rääkijaid sinna ei kutsuta.
Iganädalane Kirillitsas Eesti on venelaste tehtud poliitikasaade eesti keeles. Ka Äripäeva raadios on kord kuus venelaste tehtud ärisaade eesti keeles. Eestlastest saatejuhid iseseisvalt ühtegi saadet vene keeles ei tee. Küll osalevad vene nädalasaates Siin ja praegu ühena kolmest osalisest Anvar Samost või Toomas Sildam.
Postimehel on venekeelne podcast Как же бесит! Saatejuhid Jekaterina Pavlova ja Olesja Lagashina. Delfil jooksis mullu suveni podcast ХАЛТУРА, saatejuhtideks Vitali-Dmitri Bestsastnõi ja Alina Zaharova. Võrreldes eestikeelsete saadetega on erameedias vene jutusaateid napilt.
ETV+ ja Raadio4 iganädalased jutusaated on suurele osale siinsetest venelastest ainsaks Eesti meedia poolt pakutavaks vaateks riigi poliitikasse.
Inglise keeles pole Eestist jutusaateid niigi palju. Vaid Tiina Pärteli ja Kaisa Holstingu välismaalaste elu Eestis propageeriv taskusaade ja E-riigi Akadeemia saated e-riigi kiituseks. Ja that´s it!Rahvusringhäälingul pole ühtki jutusaadet inglise keeles, ainult tekstiuudised.
Soome keeles on Tallinnas tegutsema hakanud raadio SSS, mis tegevusloa järgi peaks pakkuma ka inglisekeelset programmi. https://sss-radio.ee/team-members/
Sooline tasakaalutus
Naised on eestikeelsete poliitikasaadete juhtidena teravas vähemuses. Juhtiva intervjueerijana on nimetada vaid Delfi-st Vilja Kiisler ja ETV-st Astrid Kannel. Poliitika gurus osaleb Reet Aus, Rahva teenrites Evelyn Kaldoja ja Heidit Kaio, Välismäärajas Hille Hanso. Ja võib sellegi nimekirja sulgeda. Venekeelsetes saadetes on seis sama armutu – Olesja Lagashina ja Jelena Solomina on pigem erandid meeste maailmas.
Naiste osakaal ka saatekaaslaste ja saadetes intervjueeritavatena jääb poliitikasaadetes kaugele maha Eesti poliitikas hiljuti tekkinud proportsioonidest (valitsuses naisi peaaegu pooled 8/7, Riigikogus veerand 76/25).
Naiste osakaal podcastides on aga juba tähelepanuväärne. Esialgu küll kõneldakse pigem pehmematel elustiili teemadel, aga erinevus praegusest suurest meediapildist on tuntav. Näiteks Podacast.ee TOP10-s oli tänavu jaanuaris esikohal naistesaade MULL, viies Dagmar Lamp´i Külmavärinad ja kuues postimehelaste Naistejutud.
Koos taskuhäälingute hääle tugevnemisega peaks kasvama ka naiste osakaal poliitika jutusaadetes.
Makstakse lobisemise ja lobistamise eest
Kui palju ERR-is jutusaadetes lobisemise eest makstakse, pole avalikult teada. 2017., kui Hannes Rumm sunniti Olukorrast riigis saate juhi kohalt lahkuma, avaldas ta, et tema honorar olnud toonase Vikerraadio juhi Riina Rõõmuse meelest „tavatult kõrge”.
Podcastide puhul on tõenäoline, et osad teevad saateid iseenda lõbuks/huvides. Aga samuti ei peaks me imestame, kui saatejuhtidele makstakse lobistamise eest niisamuti, nagu me oleme kuulnud bloggeritest, kellel igal kauba või teenuse nimetamisel on kusagil peidus ka hinnalipik.
Järgnevalt pakun valdkondade kaupa ja päevade järjestuses loetelu Eesti jutusaadetest, millest saab igaüks koostada vastavalt harjumustele ja huvile oma kava nii saadete otse kui taskuhäälingus kuulamiseks.
POLIITIKA JA MEEDIA
Kuum tool. E k 11 ÄP raadio
Olukorrast ajakirjanduses. Rein Lang ja Väino Koorberg, E k 13 Kuku
Välistund. Saatejuhid on Astrid Kannel, Evelyn Kaldoja, Indrek Kiisler ja Peeter Kaldre. E k 14:05 Vikerraadio
Своя правда. (Oma tõde)Stuudiodebatt külalistega.Saatejuhid Olesja Lagashina ja Jelena Solomina. E k 20:25 ETV+
Harri Tiido taustajutud. T ja N k 11:15 Vikerraadio
Suud puhtaks. Saatejuht Urmas Vaino. T k 20 ETV
Reporteritund. Saatejuhid Kaja Kärner, Arp Müller, Mirko Ojakivi. T-N k 14:05 Vikerraadio
Rahva oma kaitse. Andrus Kivirähk&Mart Juur, T k 20 R2
Esimene stuudio. Saatejuhid Andrus Kuusk, Johannes Tralla, Mirko Ojakivi. T, K, N k 21:40 ETV
Vahetund Postimehega. Saatejuht sageli lehe peatoimetaja Mart Raudsaar, külalised enamasti Postimehe ajakirjanikud, K k 13 Kuku
Kirillitsas Eesti. saatejuht Pavel Ivanov, külalised Olga Ivanova, Leonid Tsingisser jt. N k 13 Kuku
Meediatund. Saatejuht Tarmu Tammerk. Kord kuus N k 14:05
Jukuraadio. Juku-Kalle Raid vahelduva külalisega. N k 20 Kuku
Интервью недели (Nädala intervjuu) Saatejuht Dmitri Pastuhhov. N k 20:55 ETV+
Muuli ja Aavik. Kalle Muuli ja Martti Aaviku poliitikasaade. R k 11 Kuku
Äripäev eetris. R k 11 ÄP raadio
Nädala tegija. Meelis Atonen või Ulla Länts külalisega. R k 13 Kuku
Lobjakas vs Vooglaid. Ahto Lobjaka debatt Varro Vooglaiuga. R k 12 Postimees TV-s (tellijatele), Kuku raadios L k 17
Toomas Sildami intervjuu. R k 14:05 Vikerraadio
Rahva teenrid. Saatejuhid L k 11:05 Vikerraadio
Здесь и сейчас. (Siin ja praegu)Nädalasündmuste arutelu.Saatejuht Ilja Sundelevitsh, stuudios Anvar Samost või Toomas Sildam ning Sergei Kudrin, Pavel Ivanov jt. L k 11:05 R4
Keskpäevatund. Priit Hõbemägi, Marek Strandberg, Ainar Ruussaar. L k 12 Kuku
Нарвская студия. Народу важно. (Narva stuudio. Rahvale on tähtis) Narva teemadel stuudiodebatt külalistega. Saatejuhid Juri Nikolajev ja Mihhail Komashko. L k 19:10 ETV+
Räägime asjast. Mart ja Martin Helme, P k 11, raadio veebilehel märkega sisutundus, mille eest tasub EKRE Tre Raadios (ka Ring FM, Ruut FM ja Kuressaare pereraadios)
Poliitika guru. Poliitikast räägivad Andreas Kaju, Keit Kasemets, Tõnis Leht, Tõnu Runnel, Reet Aus jt. P k 12 Kuku
Olukorrast riigis. HindrekRiikoja ja Indrek Teder, P k 12:05 R2
Samost ja Sildam. Nädalasündmustest arutavad Anvar Samost ja Toomas Sildam. P k 13:05 Vikerraadio
Vilja küsib. Vilja Kiisleri intervjuud. Podcastina https://podcast.ee/vilja-kiisler-kusib/ ja DelfiTV-s ka liikuva pildiga https://tv.delfi.ee/saated/viljakysib/
Lõunatund. Igal argipäeval, Margus Lepa vestluskaaslastega a la Harry ja Gregor Raudvere, Raigo Sõlg, Andres Raid, Viktor Vassiljev Nõmme raadios
http://www.nommeraadio.ee/uudised.php
Fookuses. Markus Järvi, Varro Vooglaid. ObjektiivTV ja podcastid portaalis www.objektiiv.ee ja Pereraadios
Neljas võim. Jaanus Vogelberg, Martin Vaher
Välgatused. Indrek Petersoo
Aru pähe. Margus Kiis ja Indrek Särg vestlevad külalisega a la Raivo Vare, Nika Kalantar, Peep Peterson, Simmo Saar jt. R k 21:30 https://www.facebook.com/margus.kiis ja Youtube´is.
Levila. Osa tekste näitlejate poolt sisse loetud. Ka videod, kuuldemängud, dokud.
Edasi. Veebiajakirja podcast https://podcast.ee/edasi-org/
Ringjoon. Rahvusvaheliste Suhete Ringi, RSR, tudengipodcast https://podcast.ee/ringjoon/
Peegel. Tartu ajakirjandustudengide leht sisaldab ka podcaste, https://peegel.ut.ee/
KULTUUR JA AJALUGU
Plekktrumm. Saatejuht Joonas Hellerma. E k 21:30 ETV2
Kajalood. Kaja Kärner, L k 12:05 Vikerraadio
Publikumärk. Saatejuht Liis Seljamaa. L k 13 Kuku
Eesti lugu. Piret Kriivan vestleb ajaloolastega, L k 13:05 Vikerraadio
Loetud ja kirjutatud. Maarja Vaino ja Valner Valme vestlevad kirjandusinimestega, L k 14:05 Vikerraadio
Filmikägu. Saatejuhid Lauri Kaare ja Kristjan Gold. L k 14 Kuku
Sõna on laval. Pille-Riin Purje teatrisaade, L k 19:05 Vikerraadio
Käbi ei kuku. P k 11:05, Sten Teppan Vikerraadio
Müstiline Venemaa. David Vseviov, P k 11:20 Vikerraadio
Heli nälg. Andres Oja, P k 12:05 Vikerraadio
Литературный диксиленд. Jelena Skulskaja kirjandusssaade külalistega, iga P k 12:05 R4
Kuula rändajat. Hendrik Relve, P k 14:05 Vikerraadio
Keelesaade. Saatejuht Piret Kriivan. P k 15:05 Vikerraadio
Spordipühapäev. Saatejuhid Juhan Kilumets, Ragnar Kaasik ja Johannes Vedru. P k 18:15 Vikerraadio
TEADUS JA KESKKOND
Ökoskoop. Krista Taim, Kristo Elias, E k 10:05, KIKi toetusega Vikerraadio
Fookuses. Saatejuht Mihkel Kunnus, külalised sageli akadeemiast. T k 13 Kuku
Energitund. K k 13 ÄP raadio
Teabevara tund. N k 15 ÄP raadio
Kukkuv õun. Saatejuht Marek Strandberg. Toetavad Teaduste Akadeemia, Tartu Ülikool, TTÜ. R k 20 Kuku
Ilmaparandaja. Keskkonnasaate juhid Mart Valner ja Rein Pärn. L k 14 Kuku
Loomult loom. Vaatejuht Aleksei Turovski. P k 9 Kuku
Labor. Saatejuht Priit Ennet. P k 17:05 Vikerraadio
ÄRI JA IT
Digitund. Saatejuhid Henrik Roonemaa ja Hans Lõugas külalistega, E k 11 Kuku
Läbilöök. E k 13 ÄP raadio
Lavajutud (salvestused Äripäeva konverentsidelt) E k 15 ÄP raadio
Investor Toomase tund. T k 11 ÄP raadio
Kasvupinnas. T k 15 ÄP raadio
Majandusruum. Saatejuhid Janno Riispapp, Liina Laks või Harry Tuul. K k 11 Kuku
Delovõje ljudi. Delevõje Vedomosti ajakirjanike vestlus vene äritegelastega eesti keeles. Kord kuus K k 15 ÄP raadio
Nimed müügitahvlil. N k 12 ÄP raadio
Õppetund. N k 13 ÄP raadio
Restart. Saatejuht Henrik Roonemaa ja Taavi Kotka külalisega, maksab ITL. L k 16 Kuku
Kogumispäevik. Swedbank´i podcast https://open.spotify.com/show/0EEX3fMzQgsSVqCczDAIzM
LHV podcast. https://m.soundcloud.com/lhvpodcast/tracks.
SEB podcast. https://m.soundcloud.com/sebeesti.
MULL. Evelin Veermetsa saade naiste ettvõtlusest, elust, eesmärkidest https://www.podcastmull.ee/
Podcast.ee lehel kuulatavaim podcast tänavu jaanuaris.
Digital Government. E-riigi Akadeemia podcast inglise keeles propageerib e-Eestit
https://podcast.ee/digital-government/
ELU
Minu karjäär, E k 12 ÄP raadio
Toomas Luhats. Autorisaade varia teemadel külalistegaN k 16:15
Neeme Raud. Siin. Külalisteks poliitika, kultuuri, elustiili asjatundjad. L k 9-11 Kuku
Naistesaun. Kristel Aaslaid & Kethi Uibomägi, L k 10:05, kestab 2 tundi R2
Hajala ringvaade. Maarja Merivoo-Parro, P k 8:15 hommikul, välismaal elavatest eestlastest. Vikerraadio
Kukul külas. Erkki Berendsi, Liis Seljamaa, Timo Tarve, Ruth Tiidemanni jt juhitav portreesaade. P k 13 Kuku
Peresaade. Saatejuhid Katrin Saali Saul. P k 16:05 Vikerraadio
Kirikuelu. Saatejuht Meelis Süld. P k 19:05 Vikerraadio
Linnatund. Saatejuht Ulla Länts, külalised seotud Tallinnaga. N k 11 Kuku
Meretund. Saatejuht Vallo Kelmsaar. Kaastoetaja Tallinna Sadam. L k 8 Kuku
Maatund. Saatejuht Madis Ligi. P k 8 Kuku
Found in Estonia. Tiina Pärtel ja Kaisa Holsting propageerivad välismaalaste Eestisse elama asumist ja nende elu Eestis. https://www.foundinestonia.ee
Ja kui eeltoodud jutusaadetest jääb väheks, siis võib leida tummisemat kuulamist ERR-i Ööülikoolist. http://www.ylikool.ee/ Veebis on juba praegu loenguid rohkem kui 300-lt lektorilt – Eesti haritlaskonna absoluutselt koorekihilt. Paljudelt neist ka rohkem kui üks loeng, mis võimaldab Sahrazad´i kombel (pildil) sisukalt katta kasvõi 1001 pikemat autosõitu, jalutuskäiku või ka öö-aega.