Kui kord jõuab Sinuni!

Kõik voolab: surmad, vaktsineeritus ja nakatunute arv

Kampaania ärritab süstimata enamust ja on tarbetu süstitud vähemusele

Kuigi kõik numbrid on vaieldavad/tõlgendatavad/võltsitavad ja ajas muutuvad, on surmade arv miljoni elaniku kohta siiski selle pandeemia raskuse üks näitaja.

Selles tabelis on Eesti maailmas praegu 57. Oleme jõudnud Venemaaga samale pulgale (56. koht). Euroopast on meist tagapool, st meist väiksema koroonasurmade arvuga, ainult Taani, Soome, Norra ja Island. Mis tähendab, et surmade mõttes oleks meil saanud minna paremini, aga ka palju-palju halvemini, kui seni on läinud. Kindlasti pole meil põhjust ennast puhevile ajada, kuna teise olulise näitaja ehk nakatumiste suhtarvuga oleme olnud maailmas absoluutne liider.

Kuni surm meid liidab, lahutab, jagab ja korrutab

Maailma Terviseorganisatsiooni WHO nn koroonasurmade definitsioon võimaldab erinevaid tõlgendusil alates sellest, et mõnel maal lähevad arvesse ainult viirusetestiga tuvastatud juhtumid, teisal aga ka juhud, kus kroonviirust pelgalt kahtlustati surma põhjusena. Nii ongi ilm täis näiteid riikidest, kus definitsiooni muutmise tõttu pole täna enam pandeemia algusajaga täpselt võrreldavad numbrid ka sama riigi sees, rääkimata siis tõsikindlast riikidevahelisest statistika võrdlusest. Ja see ei ole kindlasti ainult infot varjavate diktatuuride teema – segadus on globaalne. Vandenõuteoreetik ütleks sihilik.

Alles aastate (liig)suremuse võrdlusest hakkab kooruma riikide tegelik pingerida, kuidas pandeemiaga toime tuldi. Kusjuures riikide ja rahvaste elujõule tekkinud kahju hindamisel on surmadest ehk veelgi olulisem korralik statistika kestvate tüsistuste kohta. Ja miks mitte ka eri vaktsiinide negatiivsete kõrvaltoimete kohta, mis võivad, aga ei pruugi, ilmneda alles aastakümnetega.

Vaktsineerituse tasemelt on Eesti Euroopa Liidu esikolmikus. Kuigi Euroopa on arenenud maailma taustal ja vaktsiini suure eksportöörina ise nigela sooritusega. Eriti häiriv on meile UK ja USA pikk edumaa. Samas globaalsest rivaalist Hiinast on ka Euroopa pikalt ees.

Euroopa kontekstis ilus Eesti vaktsiininumber on aga laiali külvatud moel, et vaktsineeritud kõige eakamate (vanuses 80+) osakaalult oleme tagumises kolmikus. Sellise tulemuse annab janti meenutav meedia-etendus: „Perearst helistab oma nimistule”.

Kuna täna pole teada vaktsiinide mõju ligikaudnegi kestus ja nende efektiivsus uute viirusetüvede vastu, siis praegu pole võimalik kuigi suure tõeväärtusega hinnata ka senisest vaktsineerimisest loodetavat kasu. Nii et ka need riikide vaktsineerituse edetabelid ei pruugi varsti peegeldada epidemioloogilist situatsiooni, vaid hoopis vaktsiinitootjate ahela aktivat.

Viimase kahe nädala nakatunute arvuga on Eesti kindlalt maailma esikolmikus. Nakatunute arvu määramise peamine allikas on aga valdavalt vabatahtlik testimine. Maade võrdlus on nii testimisviiside/standardite mitmekesisuse kui mahtude erinevuse tõttu jällegi küsitav. Poliitilise paanika tekitamiseks ja kustutamiseks sobib aga see number suurepäraselt.

https://www.lemonde.fr/les-decodeurs/article/2020/05/05/coronavirus-age-mortalite-departements-pays-suivez-l-evolution-de-l-epidemie-en-cartes-et-graphiques_6038751_4355770.html

Kommunikatsiooni nähtamatu käsi

Sellises ujuvate arvude keskkonnas peaks koordineeritud kommunikatsiooni korraldamine mistahes tasandil olema pea võimatu. Ometi liiguvad ka globaalsed paanikahood ja rahunemised nii Läänes kui Idas üsna samas taktis. Väikseid hõõrumisi on teemal kes on süüdi ja kelle vaktsiin on parem, aga suured tegevusjuhised ei erine. Asi hakkas trotuaaride ja käsipuude pesemisega, siis tuli maski- ja desovahendite ning hingamisaparaatide põud. Järgnenud sprint vaktsiinide loomiseks ja turule toomiseks on läinud üle vaktsineerimise maratoniks, millest pole osa saanud ainult kolmas maailm.

Varasem kliimapaanika, mille näoks sai Greta Thunberg, on efektselt asendunud uue teemaga, millel siiski igal maal on omad näod. Eestis konkurentsitult Irja Lutsar ja Arkadi Popov.

Kusjuures täitunud on ka kliimastreikijate unistus – inimtekkeline CO2 emissioon on vähemalt ajutiselt vähenenud. Suurem osa lennukeid ei lenda, autoliiklus on vähenenud ja Lääne-Euroopas tõuseb roheliste parteide reiting.

Viiruse esimese laine abipakette õmmeldes räägiti veel Euroopas ja Eestis rohepöörde forsseerimisest. Praegu tungib peale ellujäämisretoorika, mida võimalustmööda püütakse roheliseks võõbata. Globaalne finantssüsteem on niikuinii liigestest lahti – Euroopa ja USA rahatrüki tulemusena on raha kaotanud oma rolli rikkuse akumulatsiooni vahendina. Küsimus on, kuidas peavad masside kiirenevale vaesumisele vastu erinevad poliitilised süsteemid. Kodanikupalga-laadsed meetmed aitavad rikasta ja vaeste lõhe kärisemist pidurdada, aga nad ei peata ega pööra seda trendi.

Antud juhul on aga tähelepanuväärne sünkroonsus, millega muutub terve maailma päevakord. Ka globaalses komunikatsioonis oleks nagu mängus järjekordne nähtamatu käsi, mis seni on kujundanud vaba turumajandust.

Kesse tegi? Jesse tegi

Eestis praegu jätkuv sotsiaalministeeriumi ja terviseameti kampaania (hind 300 000 eurot), mis kutsub inimesi üles vaktsineerima, on pigem töö-õnnetus. Vaktsiini üldise defitsiidi olukorras see ärritab vaktsineerimata enamust, süstitud vähemus aga sellist reklaami ei vaja.

Olukorras, kus isegi vaktsineerimise järjekorda panekut ei toimu ja plõksitakse, kas see maiski algab. Suurem osa nõudlusest on rahuldamata ja kõikidesse meedialiikidesse on külvatud riigi poolt kinni makstud etteheide oma rahvale, et vaktsineerige end!

Segaduse tekitamine võib aga ka olla sihilik. Vaktsiinide puudumise süüdlase asemel otsitakse nüüd meedias usinasti (eelistult vene) nimesid, kes vaktsineerimises kahtlevad või veelgi ägedam – on selle vastu. Muidugi on ka neid. Aga kuni valdav osa soovijaid pole süsti saanud, võiks skeptikud siiski rahule jätta.

See kampaania on ka erameedia rahalise toetamise vorm, kuigi summa-summarum on tegu peenrahaga. Olulisem on, kas ja kuidas mõjub selline riigilt visatud sent pandeemia meediakajastusele. Kuigi valitsus sisenes erameediasse Meediaettevõtete Liidu kaudu, on see siiski üks riigi PR-armee tagauks meediamajadesse. Reklaami, sisuturunduse ja ajakirjandusliku sisu vahel on meil kerged jaapani paberseinad.

Tehniliselt on ka huvitav, kuidas on riigi kampaaniasõnumite edastamine hüvitatud Rahvusringhäälingule. Aktuaalne Kaamera on kriisi ajal omandanud 30 aasta taguse Vremja positsiooni. Esiteks klaarib ERR erameedias küll tugeva sordiini all aga vahel siiski esinevaid kahtlusi Eesti vaktsineerimise ja piirangute korralduse suhtes. Sellele järgneb aga infovaktsiin tarkadest ja tulemuslikest ülemise otsa ametnikest, kes Eesti riigilaeva globaalses koroonatormis kindlal käel läbi Suessi kanali juhivad.

Ja nagu ikka, tuleb ka siin kampaania puhul hoolega jälgida, kuidas on seotud erasektorist palgatud kampaaniameistrid peale selle kampaania parteide ja klannidega, kes neilt töö tellisid.

Vaktsineerimiskampaania haakub kenasti Kaja Kallase jutuga, et inimesed peavad olema hirmul, muidu on suvi lukus. Kes söandavad aga piirangutes kahelda, on nagu ikka Vene agendid. Teisiti ei saa tõlgendada Keit Pentus-Rosimannuse väidet mööda Eesti teid sõitnud koroonaviiruse viiendast kolonnist, mis nagu mujalgi Euroopas avaldas meelt rakendatud piirangute vastu. See ei tähenda, et kõik piirangud pandeemia ajal on tingimata kuradist, aga praeguste piirangute põhjendused ja ühiskonnale selgitamine on olnud selgelt puudulik.

Nii ministeeriumi kampaaniasõnumid kui Kallase ja Pentus-Rosimannuse kõvatamised meenutavad leebelt öeldes Res Publica poistebrändi (Vali kord! vrd Kui kord jõuab Sinuni!). Otsesõnu on siiski tegu juba Helme-klassi retooriliste torpeedodega, mida prouad opositsioonis olles valitsushärradele väga pahaks panid.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s