Eesti riiklus ekvaatorit ületamas

Sõna ekvaator tuleb hilis-ladina keelest, kus nii nimetati ööd ja päeva võrdsustavat pöörijoont

(circulus aequator diei et noctis). Ekvaatoril kestab öö ja päev aastaringselt võrdselt 12 tundi. Kui Eesti Vabariiki tabanud okupatsioone pidada ööks ja iseseisvusaegu päevaks, siis just nüüd oleme jõudmas rajale, kus ööst pikemaks saab päev.

Vabariik sündis vangipõlve

1918. aasta veebruarist ei saa me kirja ühtegi vaba riigi päeva, kuigi see riik 24.02 välja kuulutati. Kui peale tungivad sakslased üldse vastupanu kohtasid, oli selleks punakaart, mitte Eesti riigi vägi. Meie Vabariik sündis vangipõlve.

Esimese reaalset iseseisvust saame rehkendada vahemikust 11.11.18 -21.06.40.

Reservatsioone saaks teha alguskuupäeva suhtes – Ajutine valitsus küll alustas samal päeval Saksamaa sõjakaotusega tegevust, kuid valitsusjuht Konstantin Päts oli kuni 17.11 sakslaste käes vangis ja võimu üleandmisleping sõlmiti Saksa esindajaga Riias 19.11. Mõni tahaks ka arvestada, et osa riigist oli Vabadussõja ajal uuesti okupeeritud, kuigi pealinn püsis vaba.

Ka esimese iseseisvuse lõpupäeva üle võib vaielda. On neid, kes peavad 21.06 asemel olulisemaks Punaarmee sissemarssi 17.06. Ja neidki, kelle meelest kadus iseseisvus juba baasidelepinguga 28.09.39.

Vabariigi vilksatusi on nähtud 1941. ja 1944. aastatel kui punavõim asendus natsidega ja vastupidi, kuid de facto iseseisvust ei suudetud taastada kummalgi puhul.

Praeguse iseseisvusaja algus enam laia vaidlust ei põhjusta – 20.08.1991. Ja siiski oli veel 10 ja eriti 20 aastat tagasi palju neid, kes tahtnuks Edgaripäeva asemel iseseisva riigi taastamist arvestada põhiseaduse rahvahääletusest 28.06.92 või põhiseadusliku valitsuse ametisse asumisest 21.10.92. Või ka lausa Vene vägede lahkumisest 31.08.94. Tõsi ka see, et nn Nõmme valitsuse käsitluse järgi see riik ju vabaks ei saanudki.

Lisaks, igaüks teab kedagi, kes teab kedagi, kelle arust praegune riik taaskaotas oma iseseisvuse Euroopa Liitu astumisega 2004 või eurole üleminekuga 2011. Euroopa ühisriigi paadunud pooldajana on minu arusaamise järgi kõik EL-i liikmed riikliku iseseisvuse siiski säilitanud.

Okupatsiooniööst pikemaks sai vabadusepäev 25. novembril

Teist iseseisvusaega arvestame niisiis alates 20.08.91.

Iseseisvuses daatumites selgusele jõudnuna on nelja okupatsiooni kogukestuse rehkendamine juba puhas matemaatika – 18 948 päeva.

Kaks iseseisvusaega kokku jõudsid 18 948 päeva rajani tänavu 25. novembril. Seda päeva võikski mitmete reservatsioonidega pidada meie riikluse ekvaatoriks.

Aga nagu öeldud, sobiks lähtuvalt ajaloolis-poliitilisest maitsest seda joont ka veel julgelt uude nädalasse või isegi järgmisse aastasse nihutada. Fakt on aga see, et Eesti riiklus on jõudnud ekvaatori piirkonda, kus de facto iseseisvat riiki on olnud kauem kui selle riigi okupatsiooni. Meie vabadus on nüüd pikem kui vangipõli.

Seda tänupüha võiks ka riiklikumalt tähistada

Seda omamoodi tänupüha võiksime hoopis laiemalt ja ka riiklikult tähistada. Pidasime ju suurelt riigi 100 aasta juubelit, millest suurem osa oli olnud tegelikult okupatsioon. Aga alles nüüd on vaba riik vangipõlvega tasa. Tasa-olekuks pole enam mingit põhjust!

Praegusel pimedal ja rõskel taudiajal võiksime meie saavutusi rohkem esile tõsta ja üheskoos rõõmustada oma rahva ja riigi pärast.

Tallinnas ajalookonverentsil laupäeval käsitletakse muistset vabadusaega, mille lõpetanud ristisõja järel uuemate käsitluste järgi säilitasid paljud eesti soost ülikud oma juhtpositsioonid ja rahvas isiklikud vabadused. Loodan, et me ei jõua oma ajaloo ümberkirjutamisega siiski jälle sinna, kus öö ja päev segunevad nagu Ernst Enno sõnadele okupatsiooni ajal tehtud Rein Rannapi laulus „Nii vaikseks kõik on jäänud”.

Lugu ilmus 26.11.2021 Õhtulehe veebis

https://www.ohtuleht.ee/1049377/allan-alakula-eesti-riiklus-ekvaatorit-uletamas-iseseisvusaeg-pikem-kui-okupatsioon

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s