Meediavahi aasta meediavahuta

Meediavahi blogi avalooga „Must kolmekuningapäev sotsiaalmeedias” (9.01) seondusid kogu sektori arengud läbi aasta. Sotsiaalmeedia hiiud on kasvava surve all nii USA kui Euroopa seadusandjate poolt. Nende kodus mureks eelkõige Facebooki ja Twitteri ülemäärane poliitililine mõju – kui nad blokeerisid president Trumpi, pole ka keegi teine hoitud. Euroopa Liit ja selle suured jätkasid aga oma meediaäride kaitset, nõudes USA platvormidelt tasu Euroopas loodud sisu eest. Mõõduka eduga (Google´i aken Euroopasse, 27.01).

Uuristav ajakirjandus ja tsensuur

Eesti pole EL-i audio-visuaalmeedia direktiivi 2018. aasta täiendusi siiani üle võtnud (MeeTS: aeg on rääkida ka meedia asjast, 15.04) ja nüüd koidab hilinemise eest juba Brüsseli trahvikviitung. Kui vanades liikmesriikides kasutatakse uut direktiivi eelkõige Ameerika veebihiidude vastu, siis Eestis on keset lauda lootus sellega sulgeda kanalid Vene riigitelevisiooni vaatamiseks. Kui direktiiv uue aasta esimesel poolel siin kehtima hakkab, ootab meid ees ilmselt Läti ja Leedu tee, kes on juba põhilised Vene kanalid omaenese ametkonna kätega keelu alla pannud. See tähendab peatset riiklikku suurpuhastust ka meie teleteenuste põhipakettides.

Enne tsensuuri laiemat kehtestamist toimub aasta algul siiski korduvalt edasi lükatud rahvusvahelise meediavabaduse koalitsiooni konverents Tallinnas. Oma säratuselt ja ka sisult sarnaneb see Briti 2019. aasta algatus äsjasele USA poolt komplekteeritud demokraatia tippkohtumisele, mis peeti veebis 9-10. detsembril. (Probleem pole tsensuur, vaid selle monopol, 28.03).

Suureks läbikukkumiseks oli nii maailma demokraatia kui vaba meedia kunstviljastajatele Afganistan (Keskaeg küberruumis: Twitter ja Taliban, 25.08). Lääne meedia jaoks on proovikiviks aga Julian Assange´i protsess. Vaatamate IFJ ja Piirideta Reporterite toetusavaldustele ei ilmunud Eesti ajakirjanikelt aasta jooksul ühtki Austraalia kolleegi toetavat arvamust ja sama pattu kahetseb siinkohal ka Meediavaht.

Kergendava asjaoluna jälgis Meediavaht aga vaba ajakirjanduse armatuuri paigaldamist Eestisse.

Ühte Kalamaja korterisse registreeritud MTÜ Uuriva Ajakirjanduse Keskus ee:Baltica juhatuse liikmed on Holger Roonemaa, Indrek Treufeldt ja Inga Springe. Treufeldt kuulub ka Riias asuva Sihtasutuse Balti Uuriva Ajakirjanduse Keskus Re:Baltica juhatusse. (Korruptsiooni paljastava ajakirjanduse struktuur, 21.01). Riiast lähevad niidid globaalsete suunamudijateni, mille tänavuseks täheks olid oktoobris lekkinud Pandora paberid. Nii jagatakse üle ilma omadele armu ja võõrastele hirmu. Oktoobrist on Treufeld ametlikult palgal Kadriorus.

Pärisõnnest puudub vaid null-käibemaks

Eesti Meediaettevõtete Liit, EML, vaidleb aga Brüsselis ERRiga, millises mahus ja millega üleüldse võiks viimane veebis esineda (Kõrvaline võrguvõitlus. EML-ERR, 23.02). Kuuljaid pole leidnud Erik Roose üleskutse nõuda üheskoos USA platvormidelt meie sisu kasutamise eest väärilist tasu. Küll on EML avaldanud vaga soovi, et Google´i ja Facebooki vastu läheks nende eest sõtta Eesti riik.

Samas on pandeemia tõhusal toel digipööre nii tellimuste kui reklaami müügil Eesti kontsernimeedias kulgenud loodetust edukamalt. 3/4 EkspressGrupi tulust on digist ja poolele läheneb ka Postimees Grupi digitulu. Seejuures loeb varasemast kodusem rahvas ikka ka paberlehti. Pea muinas-olukorda häirib veel vaid ajalehtede käibemaks, mida EML tahaks nullida!

Radikaalseid omanikuvahetusi Eesti meedias tänavu ei toimunud. Ekspress Grupis vormistas põhiomanik Hans H Luik kasumilooma Printalli enda nimele ja seejärel tuli teade tundmatu päritoluga raha pööritanud soomlaste fondi lahkumisest EG omanikeringist (nende tükk oli 13%). Luige osalus ületas seejärel EG-s ametlikult 70% joone. (Trükitüng Ekspress Grupile, 21.06 ja HHL-i kroonijuveelid, 12.07). EG aktsia hinnakasv on pärast neid tehinguid veelgi kiirenenud ja aastaga on aktsia hind kahekordistunud. Jutud, et Luik võib EG ainuomanikuna börsilt lahkuda pole kinnitust leidnud, aga need pole ka kadunud. Niisamuti jutt, kuidas Luik otsib soomlaste asemele EG-sse enda kõrvale uut partnerit. Kontserni ostjõudu kinnitas eelmisel nädalal ligi 80 töötajaga Geenius Meedia portaalide ja ajakirjade ülevõtt. Selliseid sööb Luik hommikueineks.

Postimees Grupi teleraadio sõsaras Duo Media Networks´is toimunu iseloom pole veel selge. Jüri Piheli kuulutuse järgi on kõik tegevused PG-st eraldatud, telekanalid ja raadiojaamad kõik välja ostetud ning kõigile telekanalitele pandud ka uued nimed. Kontor on aga ikka Postimehega samas majas ja omanikeringis jätkab PG omanik Margus Linnamäe.

Uued peatoimetajad said 2021. aastal Postimees (Marti Aavik), Eesti Ekspress (Merili Nikkolo), Elu24 (Katrin Lust), Müürileht (Aleksander Tsapov), Lääne Elu (Kaire Reiljan), Saarte Hääl ja Kadi Raadio (Mele Pesti) ja Raadio Elmar (Andres Panksepp). On olnud ka suurema rotatsiooniga aastaid.

Sisuliselt ainult ERRi töötajate häält kandev Eesti Ajakirjanike Liit ületas uudiskünnise vaid siis kui kultuuriministeerium keeldus eelkõige kirjanike liidu sosistusel ajakirjanikke lubamast riikliku lihapoti lähedalegi (Miks loov-ajakirjanikud jälle korvi said, 28.06). Aasta jooksul taunis EAL neljal korral Valgevene ning ühel korral Afganistani ja Katari võimude tegevust. TV3-st koondatud kolleegide kaitseks aga sõna ei võetud.

Jätkus taskuhäälingute ja veebipäevikute buum. (Sada ja üks jutusaadet, 1.03). Tussisööjad on nüüd podcastide top-10 lõpus, tipus aga Blondcast. Nende vahel sebivad Eesti roimad, Külmavärinad, Betsafe, Lobjakas vs Vooglaid, Investeerimisjutud jt.

Blogides ilmub iga päev mitukümmend uut postitust. Teravpliiatsiks on sel väljal Anu Tootsi ja Raul Malmsteini mullu alustanud Sharpminder. Uusimast meediast nimetaks Oudekki Loone katseid Tik-Tok-is.

Tehno-tõllud ja kohalik meedia

Eesti tehnohiidude idud, ehk Asutajate Klubi 15 liiget, alustasid sariannetustega oma poliitlemmikutele (Inglist sirgub oligarh, 31.05). Ükssarviklased on harjutanud ka veebi-meediasse investeerimist (Levila). Aga osalus on võetud ka Põhjarannikus, mille kodulinnas Jõhvis alustab IT-kool. Uuel aastal kuuleme üksarviklaste rahast rohkem, sest lisaks rahvusele on sel pandeemia ajal kiiresti kasvaval kapitalil ka muud poliitilised ja meedia-huvid. Nagu igal muulgi suuremal nutsul.

Kohalike valimiste tõttu said tähelepanu maakonna- ja omavalitsuslehed (Vallameedia valimisaasta, 11.01 ja Äripäev ad portas. 9.04). Kasvas Facebookis toimuv kohalik arutelu, millega omavalitsuslehtede ja ka maakonnaväljaannete roll valimisdebati kandjana kahanes.

Äripäeva üldpealetung maakonnameediasse jäi arvatust tagasihoidlukumaks. Piloodina alustanud Lääne-Virumaa Uudiste toimetaja Indrek Ojangu naasmine autode juurde ei näe välja eduloona. Kohalik uudisteveski annab aga Aivar Hundimäe otsejuhtimisel kuni 10 nuppu päevas ja maha kanda on seda projekti veel vara.

Kolhoosist lahkumine

Meediavahi aasta teine avalugu oli pressipreemiatest (Ajakirjanduspreemiaid sajab aasta läbi, 9.01). Aasta lõpus tuli aga teade Postimehe lahkumisest EML-i preemiasüsteemist. Meediainimestele üldteada põhjust pole seni avaldatud – Margus Linnamäe omanduses Postimehele on preemiate jagamisel sektori esindusorganisatsioonis mitu aastat tehtud kambakat. Ja kuigi Postimehe peatoimetaja eitab seejuures Pressinõukogust lahkumise perspektiivi, saab Postimees ka seal konkurentide poolt järjest lüpsta. Küsimus jääb lauale vaatamata, et PG tegevjuht Toomas Tiivel on 2022. aastal EMLi roteeruv esimees.

Vastus küsimusele, milleks on hea Postimehe lahkumine ühispreemiate süsteemist on sama mis Ühendkuningriigi lahkumisel Euroopa Liidust – EL kaotas kindlasti, kas ÜK aga midagigi võitis pole veel selge neile endilegi.

2021. aastal ilmus blogis Meediavaht.ee 30 sissekannet, osa neist lisaks ka Õhtulehes, Pealinnas, Õpetajate Lehes ja Edasis. Suvel alustas iganädalane Meediavahi podcast Pealinnas veebilehel pealinn.ee

Sama lugu ilmus Õhtulehes 21. detsembril 2021

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s